niedziela, 20 stycznia 2013

Pink Floyd - kompilacje cz.1

Floydzi, jak każdy szanujący sie wykonawca, mają wydanych kilka oficjalnych (bo tylko o takich tu piszę) kompilacji. Można je w zasadzie podzielić na dwie części i tak też będą umieszczone dwa posty na ten temat.
Pierwsza część jest poświęcona kompilacjom obejmującym w większości utwory niepublikowane na pełnych albumach, czyli wczesne dokonania singlowe. Druga część będzie poświęcona wydawnictwom ułożonym z utworów już albumowych (oraz, na niektórych kompilacjach, najbardziej popularnych niealbumowych singli, jak "Arnold Layne" i "See Emily Play" - ten drugi w zasadzie jest albumowy, gdyż ukazał się na amerykańskim wydaniu "The Piper at the Gates of Dawn").

Do pierwszej grupy zaliczają się następujące składanki:
  • "The Best of the Pink Floyd" (1970) - wydane później jako "Masters of Rock" (1974),
  • "Relics" (1971),
  • "The Early Singles" (1992) - wydane w boksie "Shine On",
  • "1967: The First Three Singles" (1997).
Każdy z nich zawiera różny zestaw utworów przez co (prawie) każdy warto mieć. Ostatni z nich jest o tyle specyficzny, że pełny zestaw utworów z niego można znaleźć zarówno na "The Best of the Pink Floyd", jak i na "The Early Singles". Z tego powodu nie będę zajmował się głębiej wspomnianą ostatnią kompilacją, a skupię się na pierwszych trzech.

"The Best of the Pink Floyd" jest najmniej cenną z kompilacji, gdyż zawiera zestaw utworów, znajdujący się w całości na "The Early Singles" plus 3 utwory z "The Piper at the Gates of Dawn" (tu zakładam, że albumy studyjne fan Pink Floyd ma).  

"Relics" jest najbardziej przekrojową kompilacją (i też najłatwiej dostępną), gdyż poza stronami A dwóch singli ("Arnold Layne" i "See Emily Play") oraz stronami B trzech singli ("Paintbox" singla "Apples and Oranges", "Julia Dream" singla "It Would Be So Nice" oraz "Careful with That Axe, Eugene" singla "Point Me at the Sky"), zawiera 2 utwory z pierwszego albumu ("The Piper..."), jeden z drugiego ("Saucerful...") i 2 z trzeciego ("More"). Poza tym na tej kompilacji znajdziemy nigdzie nie wydany poza nią utwór "Biding My Time".

"The Early Singles"jest najbardziej kompletną z w/w kompilacji, gdyż zawiera pełną zawartość (strony A i B) pierwszych trzech singli (czyli "The Early Singles") oraz stronę A i B singli "It Would Be So Nice" i "Point Me at the Sky" (ten ostatni, poza singlem, nie został nigdzie indziej wydany). Przy tym nie zawiera utworów opublikowanych już na dużych płytach (poza "Scarecrow").

Jedyną wspólną cechą tych kompilacji jest to, że każda z nich zawiera utwory "Arnold Layne", "Paintbox", "Julia Dream" i "See Emily Play".

2 komentarze:

Paweł P. pisze...

Kiedy w końcu będzie opublikowany jakiś nowy post? Warto wspomnieć o pozostałych koncertówkach (przynajmniej o "Works", na której jest nieobecny nigdzie indziej utwór "Embryo"), a zwłaszcza o koncertówkach ;)

Dziwię się też, że nie omawiasz dokładniej tych niealbumowych utworów, a przecież są wśród nich prawdziwe perełki, jak "Biding My Time" czy "Careful with That Axe, Eugene", który zresztą był stałym punktem koncertowej setlisty Pink Floyd, aż do czasu trasy promującej "The Dark Side of the Moon" (włącznie).

fifek pisze...

Stwierdziłem, że jak tak będę robił (słuchał, pisał, słuchał, pisał), to w ten sposób nie przesłucham żadnej płyty, bo za wolno mi to idzie. A nie umiem tego robić pobieżnie. I tak tego bloga nikt nie czyta.

W ogóle jestem w szoku, ze się ktoś domaga posta!!! :O)) I co ja mam teraz zrobić?

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...